SN? Dizel Motor
-------------------------
İçindekiler :
 
1  Söyle Dizel Motor Nasıl? Çalışır
2  Nedir bu dizel motor!
3  Nasıl çalışırlar?
4  Benzinli mi dizel mi?
   
   
 
 
 

 
 
» ana sayfa / makineler / dizel motor

 

Söyle Dizel Motor Nasıl? Çalışır
yazıcıya uygun
arkadaşına gönder

Sayfa 2

NEDİR BU DİZEL MOTOR?

Yazımızın başında okuduğunuz gibi dizel motorlar adını, mucidi olan Rudolf Diesel'den alıyor. Dizel motorlar da benzinli motorlar gibi içten yanmalı ve 4 zamanlı motorlardır.

Benzinli motorlarla çok benzerliği olmasına rağmen ana çalışma prensibi farklıdır. Benzinli motorlarda yakıt (benzin) ve hava karbüratörde karıştırılarak yanma odasına ulaşır. Burada pistonun sıkıştırdığı karışımın buji tarafından ateşlenmesiyle patlama oluşur.

Dizel motorlarda ise durum biraz farklıdır. Pistonun içine yakıt ve hava karışımı dolmaz. Sadece hava dolar. Bu yüzden yakıt ve havayı karıştıran karbüratörler dizel motorlarda yoktur. Silindire dolan hava piston tarafından yüksek oranda sıkıştırılır. Bu sıkıştırma oranı benzinli motorlara göre daha yüksektir. Sıkışan hava yüksek basınç altında 500 santigrat derece gibi bir sıcaklığa ulaşır. İşte bu esnada silindirin içine püskürtülen yakıt alev alır ve patlama meydana gelir.

Sonuç olarak dizel motorda buji yoktur. Onun yerine yakıt püskürten enjektörler bulunur. Aynı zamanda benzinli motorlar gibi karbüratöre de ihtiyaç duymazlar.

Şimdi dizel motorlara daha yakından bakalım.

 

devam»

 

 

 SN?  |  SöyleNasıl? hakkında  |  bize yazın  |  önerileriniz  |  yardım site haritası
Copyright © 2000-2004. All rights reserved.