SN? Benzinli Motor
-------------------------
İçindekiler :
 
1  Söyle Benzinli Motor Nasıl? Çalışır
2  İçten yanmalı motorlar
3  Nasıl çalışır?
4  Silindir sayısı ve hareketin oluşumu
   
   
   
 
 
 

 
 
» ana sayfa / makineler / benzinli motor

 

Söyle Benzinli Motor Nasıl? Çalışır
yazıcıya uygun
arkadaşına gönder

Sayfa 2

İÇTEN YANMALI MOTORLAR

Otomobillerin motoru içten yanmalı motorlardır. Nedir peki bu içten yanmalı motorlar? Bu sorunun cevabını vermeden önce dıştan yanmalı motor nedir onu anlatayım size.

İçten yanmalı motorlar icat edilmeden önce buhar makineleri vardı. Sanayinin ve ulaşımın pek çok yerinde bu makinler kullanıyordu. Mesela, pek çoğunuz filmlerde görmüştür buharlı lokomotifleri ve buharlı gemileri. Bu buharlı makinelerin çalışması için sudan elde edilen buhara ihtiyaç duyuluyordu. Suyu buhara dönüştürmek içinse odun, kömür veya petrol gibi yakıtlar kullanılıyordu. Yakıt motorun dışında bulunan başka bir ortamda yanıyordu. Bu yüzden buhar makinelerine dıştan yanmalı motorlar denmektedir.

Şimdi gelelim içten yanmalı motorlara: Bu tip motorlarda kullanılan yakıt (genellikle benzin ve mazot) motor içinde yanma evrimini gerçekleştirmektedir. Bu yüzden bu tip motorlara içten yanmalı motorlar denir. Yakıtın yanması patlama şeklinde olduğu için aynı zamanda patlamalı motorlarda denmektedir.

İster içten yanmalı, ister dıştan yanmalı olsun her iki motorda yakıt kullanılır ve bu yakıtın yanmasıyla ortaya çıkan enerji harekete dönüştürülür.

Şimdi de içten yanmalı bir motor olan ve benzin yakıtını kullanan benzinli motorların nasıl çalıştığına bir bakalım!

devam»

 

 SN?  |  SöyleNasıl? hakkında  |  bize yazın  |  önerileriniz  |  yardım site haritası
Copyright © 2000-2004. All rights reserved.