SN? Laser Yazıcı
-------------------------
İçindekiler :
 
1  Söyle laser yazıcı nasıl çalışır?
2  Nedir bu lazer?
3  Lazer yazıcılardan önce!
4  Adım adım nasıl çalışırlar!
5  Animasyon herşeyi açıklıyor!
6  Kısa bilgiler!
 
 
 

 
 
» ana sayfa / bilgisayar ve internet / laser yazıcı

 

Söyle Laser Yazıcı Nasıl? Çalışır
yazıcıya uygun
arkadaşına gönder

Sayfa 4

ADIM ADIM LASER YAZICILAR NASIL ÇALIŞIRLAR?

Her şeyin daha anlaşılır olması laser yazıcıların için adım adım anlatmaya çalışacağım. Yazdırılacak belgenin yazıcıya gönderilmesi ile işlem başlamış olur.

Gelen datalar yazıcının hafızasına kaydedilir. Eğer laser yazıcının hafızasında yer yoksa datalar bilgisayarda bekletilir.
Yazıcının içinde bulunan en büyük parça drum dediğimiz, elektrostatik olarak yüklenebilen alüminyum bir silindirdir. Bu drum başka bir silindir tarafından tamamıyla elektrostatik olarak pozitif(+) yüklerle yüklenir.
laser yazıcı
Drum üstündeki bazı noktalar laser ışını tarafından eksi yükle yüklenir. Bu eksi yükler aslında kağıda yazılacak olanların aynadaki bir görüntüsüdür. Örneğin bir hamur merdanesine suluboya fırçasıyla bir yazı yazın. Sonra merdaneyi bir kağıdın üstünde gezdirin. Yazdığınız yazının tersi kağıda çıkmadı mı?
laser yazıcı
Bu sırada dönmekte olan drum sayesinde lazer ışınıyla negatif(-) yüklenen noktalar toner kutusunun önünden geçerler. Toner dediğimiz mürekkep pudracıkları pozitif(+) yüklüdür. Bu sebeple drum üstündeki negatif(-) yüklü noktalar tarafından çekilirler ve drumun üstüne elektrostatik olarak yapışırlar.
laser yazıcı
Bu esnada kağıt zaten yazıcının içine girmiştir ve bir şarj silindiri tarafından negatif(-) yükle yüklenmiştir. Drumun dönmesiyle kağıt hizasına gelen toner parçacıkları negatif(-) yüklü kağıt tarafından kağıt üzerine çekilirler. Artık drum üstünde bulunan yazılar kağıt üstüne geçmiştir.
laser yazıcı
Kağıt ısıtıcı silindir ve baskı silindirinden geçerek dışarı çıkar. Bu iki silindirin arasından geçerken toner parçacıkları erir ve kağıt üzerine iyice kalıcı olarak yapışırlar. Toner parçacıklarının erime sebebi içinde plastik madde olmasıdır.
laser yazıcı
Bu esnada dönmekte olan drum bir silindir tarafından deşarj edilerek nötr hale getirilir. Drum artık yeni tur için hazır haldedir.

İşte sizlere kısaca bir laser yazıcının nasıl çalıştığını anlatmaya çalıştım. Umarım kafanızda laser yazıcılarla ilgili olarak bir önbilgi oluşturabilmişimdir. Olayı daha iyi anlamak isterseniz devam edip animasyona bir göz atabilirsiniz.

 

devam»

 SN?  |  SöyleNasıl? hakkında  |  bize yazın  |  önerileriniz  |  yardım site haritası
Copyright © 2000-2004. All rights reserved.