Bilim ve Teknoloji Sitesi
 

Bilim ve Teknoloji

Biyodizel

Dr. Rudolf Diesel mineral yağ ve bitkisel yağ gibi farklı yakıtlarla çalışabilecek dizel motoru icat etmiştir. Dr. Diesel’in ilk deneyleri ciddi hatalarla sonuçlandı. Fakat 1900 yılında Paris’teki Dünya Sergisinde icat ettiği motoru gösterdiği zaman bu motor % 100 yerfıstığı yağıyla çalışıyordu.

Nanoteknoloji

“Midget-çok küçük” anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türeyen nano bir ölçü birimi ön ekidir ve milyarıncı parçayı gösterir. Ancak genel olarak söylenecek olursa, nanoteknoloji maddeyi dolaylı olarak atom boyutuna yani “nano-boyutuna” indirgeme işlemidir.

Antifiriz

Antifriz kelimesi çoğunuza otomobilleri çağrıştırdı değil mi? Bu yazımızda antifrizlerle ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Tabi bu arada otomobillerden ve motorlardan da biraz bahsedeceğiz.

Yağmur

Yagmur tabiatin en önemli ve en yararlı olaylarından birisidir. Eğer yagmur olmasaydı bitkilerde olmazdı. Sizlere yağmurun nasıl oluştuğunu anlatmak istiyoruz..

Sivrisinek

Bir sivrisinek basitçe baş, göğüs, ve karın kısmından oluşur.(sizin kanınızı doldurduğu yer karın kısmıdır). Basının iki yanında antenleri vardır.

Barkod

Kısaca; genelde dikdörtgen biçiminde olan, birbirine paralel çizilmiş inceli kalınlı çizgilerden ve bu çizgilerin arasındaki boşluklardan meydana gelen, siyah çubukların oluşturduğu bir semboldür..

Kanın Pıhtılaşması

Ufak bir yaranın kısa bir süre içinde kapanması sanırım sizlerinde dikkatini çekmiştir. Herhangi bir kesik olayında neden insan kan kaybından ölmez? Kanın durmasını sağlayan nedir?

Katı Atık

Bu yazıyı okuduktan sonra çöplerinde bir işe yaradığını öğrenerek hep beraber çevremize karşı daha duyarlı olacağız.

Ampul

Ampul'ün icat edilmesinden bugüne dünyamızda pek çok şey değişti. Fakat bu garip şekilli cam fanus pek de değişmedi.

Mikrodalga Fırın

İsmi bile bir garip olan bu şey artık her eve girdi ve fırınların yerini almak istiyor, belki zararları hakkında çok şey duydunuz...

Fotoğraf Makinesi

Fotoğraflar unutulmaz anılarımızın belkide en önemli parçasıdırlar, fakat nasıl çalışırlar hiç merak ettiniz mi?

Pusula

Basit gibi görünsede pusula kullanmak biraz zor olabilir, pusulanın nasıl çalıştığını da öğrenmek için; işte pusula.

Çikolata

Söylenecek fazla birşey yok, adı herşeyi açıklıyor, biraz da nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz...

İki Zamanlı Motor

Çim biçme makinesinden, motorsikletlere; jet-skilerden kar motorlarına; teknelerden model uçaklara kadar kullanılan iki zamanlı motorları daha yakından incelemek isterseniz...

Benzinli Motor

Sizin için, benzinli motorlara daha yakından bakacağız bu sefer. Acaba nasıl oluyor da koyduğunuz benzin arabanızın tekerlerini döndürüyor.