SN? Fotoğraf Makinesi
-------------------------
İçindekiler :
 
1  Söyle Fotoğraf Makinesi Nasıl? Çalışır
2  Optik Eleman Mercekler
3  Netlik Ayarı
4  Işık Ayarı
5  Kimyasal Eleman-Film
Mekanik Eleman-Makine Gövdesi
   
 
 
 

 
 
» ana sayfa / bilim ve teknoloji / fotoğraf makinası

 

Söyle Fotoğraf Makinesi Nasıl? Çalışır
yazıcıya uygun
arkadaşına gönder

Sayfa 1

Zamanı görüntülemenin en güzel yoludur fotoğraf makineleri değil mi? Bir düşünsenize nasıl olurdu fotoğrafsız bir dünya? Sanırız ki hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olan fotoğraf makinesini biraz daha yakından tanımak istersiniz. İşte SöyleNasıl’ın bu bölümünde sizler için manuel fotoğraf makinelerini (SLR- single-lens-reflex) inceliyoruz.

 

Basit olarak bir fotoğraf makinesini gözümüze benzetebilirsiniz. Gözümüzdeki saydam tabaka fotoğraf makinesinde objektiftir. Gözümüzün ön kısmında, saydam tabakanın arkasında iris tabakası bulunur. Bu tabaka ışığın çok veya az olmasına göre küçülür veya büyür. İşte bu fotoğraf makinesinde diyaframdır. Göz kapağımızın görevini ise fotoğraf makinesinde obtüratör yapar.

Bir fotoğraf makinesi ana olarak 3 elemandan oluşur. Bunlar; optik eleman olarak mercekler, kimyasal eleman olarak film ve mekanik eleman olarak makine gövdesidir. Bu 3 elemanı birleştirip kullanarak bir fotoğraf görüntüsü elde edebiliriz. SLR manuel fotoğraf makineleri bu işi elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan tamamıyla mekanik olarak gerçekleştirirler

Şimdi hep beraber bu elemanları inceleyelim.

 

devam»

 

 SN?  |  SöyleNasıl? hakkında  |  bize yazın  |  önerileriniz  |  yardım site haritası
Copyright © 2000-2004. All rights reserved.